10.3.2019

Mnoho z vás jistě pamatuje éru socialismu, kdy zcela běžně byty zdobily tapety. Avšak ani dnes . S příchodem sametové revoluce sice zažily úpadek, ale nyní se opět derou na výsluní a nahrazují syté výmalby. Pokud je použijete s citem, dokáží zpříjemnit prostředí. Do malých bytů nejsou vhodné tapety, které mají velký vzor. Vždy je vybírejte tak, aby ladily s ostatním vybavením a nepřežeňte to s barevností. Méně je někdy více.
tapeta v ložnici

  • Nejpoužívanější jsou tapety vliesové. Jsou sice dražší, než papírové, ale je s nimi lepší manipulace a dobře drží tvar. Lepidlo se nanáší přímo na stěnu, odpadá tak pracné natírání. Navíc mají luxusnější vzhled a dlouho vydrží. Jsou vhodné pro jakýkoliv podklad, takže jsou univerzální. Po omrzení se dají jednoduše a lehce odstranit a nahradit jinými.

  • Pokud chcete zvelebit chodbu, koupelnu nebo kuchyň, použijte vinylové tapety. Jsou vhodné do těchto místností právě z důvodu vysoké odolnosti vůči vodě a otěru a vyznačují se dlouhou trvanlivostí. Ani po letech takřka nemění svoji barvu. Ve specializované prodejně vám poradí s výběrem správného druhu lepidla.

malá kuchyňka garsonky

  • V minulosti se hojně používaly tapety papírové, které se v dnešní době vyskytují spíše v menšině. Nejsou moc odolné, špatně se s nimi pracuje a nemají dlouhou životnost. Časem vlivem slunečních paprsků změní barvu. Nesmíme zapomenout na tapety textilní, které se dříve hojně používaly na zámcích. Vyrábí se i dnes, mají luxusní vzhled a hodí se spíše do honosnějších staveb, než do moderní novostavby.


Nejlépe vypadá, když tapetu umístíte pouze na jednu kratší stěnu a zbytek pokoje vymalujete barvou, která se v ní vyskytuje. Pochopitelně lze vytapetovat místnost celou, avšak v tomto případě volte jemnější a světlejší vzorek, aby to nepůsobilo příliš stísněně.