28.4.2023

Jeden ze zimních sportů, který možná největší slávu zažil před mnoha lety. Dříve bylo bruslení na ledě samozřejmostí, jako je jízda na kole. Každý rok pod stromečkem byly nové brusle, neboť bylo potřeba dostat zase o číslo větší. A pak již vesele opět užít si zimní radovánky. I některé školy chodily v rámci tělesné výchovy v zimě užít čerstvý vzduch a zabruslit si.
 brusle
Dnes se jedná spíše jen o jednotlivce či menší skupiny nadšenců. Zimní stadiony provozují bruslení pro veřejnost, kdy je pro tento sport vyčleněn prostor. Bruslení je tak sportem i zábavou zároveň. Je sportem pro všechny věkové kategorie.
 
Bruslení a jeho pozitivní přínos
 
·         prevence proti vzniku kardiovaskulárního onemocnění,
·         posílení obranyschopnosti,
·         lepší fyzická kondice během krátkého intervalu,
·         pozitivní vliv na zlepšení koordinace pohybu,
·         efektivně reguluje stres, má příznivý vliv na lepší náladu,
·         má vliv na urychlení metabolismu,
·         nezatěžuje klouby,
·         formuje postavu.
 lední plocha
Bruslení ženy versus muži
 
Bruslení je sportem pro každého. Jak ženy i muži mohou docházet na hodinu bruslení, která je stejná pro obě pohlaví. Jen brusle jsou rozdílné, neboť díky zoubkům na bruslích, tak ženy mají o něco více těžší pozici. Nicméně naučit se správně bruslit je reálné pro každého. Jako ve všem platí, že je třeba chtít, mít pevnou vůli a vytrvalost.
 
Kvalitní brusle jsou prvořadým elementem
 
Je zásadní si pořídit brusle, které dokonale padnou a především pevně drží nohu v kotníku. S výběrem může pomoci trenér či kvalifikovaný odborník ve specializované prodejně se sportovním vybavením. Rozhodně není třeba kupovat nejdražší brusle, avšak ani snaha co nejvíce ušetřit, zde není nejlepší volbou. Kvalitní brusle mají samozřejmě vliv na užití si nejen dokonalé a bezpečné jízdy.
 
Klasický nebo umělý led?
 
V rámci užití si bruslení se nabízí dvě varianty, tj. klasický led nebo umělý. I zde jsou jisté klady a zápory. Bruslení je příjemnou sportovní aktivitou, při které se i dostatečně lze zahřát. Při bruslení na ledě je třeba dbát zvýšené opatrnosti a vstupovat jen na velmi pevný led. I když může být několik dní počasí teplotně pod nulou, není to však záruka, že jezero bude dostatečně zamrzlé. Na druhou stranu bruslení na klasickém ledě má své nesmazatelné kouzlo. Oproti tomu umělý led je sázkou na jistotu a bezpečnost. I zde lze najít další pozitiva. Zejména v rámci večerního bruslení při umělém osvětlení. Uznejte sami, to zní více než lákavě.