28.4.2023

Víte jaká je nejvíce nevděčná funkce, co se týče sportu? Pochopitelně, že rozhodčí. A může se jednat o jakýkoliv druh sportu.
Rozhodčí se vyskytuje například

–                     v tenise
–                     ve fotbale
–                     v hokeji
–                     v bojových sportech
–                     prostě skoro všude

Nejprve se rozhodčí ale ocitl na fotbalovém hřišti.Před jeho existencí nesrovnalosti řešili kapitáni obou týmů společnou konzultací. Jelikož se ale někdy zvrtla ve společnou inzultaci, bylo zapotřebí třetí nezávislé a nestranné osoby, aby spolurozhodla. Po čase, aby nebylo vše na jednom páru očí, přibyl ještě rozhodčí čárový, který pomáhal při řešení problémů. V dnešní době se tato rodina ještě o něco rozrostla.

–                     Hlavní rozhodčí– hlídá góly a fauly
–                     Dva pomezní– dávají pozor na postavení mimo hru neboli ofsajd
–                     Čtvrtý, úřadem nejmladší– má za úkol ohlašovat střídání hráčů a kontrolovat, jestli má každý v pořádku svou výstroj
–                     Delegát– zodpovídá za to, aby všichni rozhodčí byli nestranní.

Výbava každého rozhodčího, krom delegáta je žluto – černý dres, kopačky, píšťalka a metr, aby mohli kontrolovat výstroj. Většinou si ještě nosí notýsek a tužku.

Nemají to jednoduché

Povinnosti rozhodčích 

1.                dodržovat sportovní pravidla
2.                pískat jasně a zřetelně
3.                dávat při přerušení i pokračování jasná znamení
4.                zbytečně negestikulovat, aby nemátl
5.                nepřekážet hráčům
6.                nedotýkat se hráčů a nevybavovat se s nimi

Každý rozhodčí je součástí hry, tak jako hráči. Pokud se tedy nedopatřením stane, že se puk nebo míč od něho odrazí a on tak v podstatě nechtěně dá gól, je to regulérní. Jako by se to odrazilo od mantinelu.

Myslím, že nejnebezpečnější postavení má rozhodčí při některých bojových sportech. Zejména při boxu, kdy jsou sportovci psychicky velice vypjatí. Nejednou se stalo, že ten prohrávající si vybil nahromaděný vztek právě na rozhodčím.