13.8.2019

Zeptáte-li se některé starší švadlenky, která pamatuje obchody s textiliemi ještě z doby socialismu, na materiál s názvem „vatelín“, jistě vám dokáže odpovědět. Tehdy to byla běžná součást sortimentu, která přetrvala do současnosti, a bez níž by se neobešla řada průmyslově vyráběných výrobků.
Je to speciálně tkané polyesterové vlákno ve formě rouna, které připomíná organickou vatu, odkud také pramení jeho zvláštní název. Na trh se dodává v různých tloušťkách, resp. gramáži, zpravidla to bývá sto nebo dvě stě gramů na čtvereční metr, nejvíce se prodává gramáž sto gramů. Rouno se navíjí na buben (většinou o šíři 1,5 metru) a prodává se jako běžná metráž. Výhodou je velmi nízká hmotnost, proto je také často součástí některých zateplených oděvů. Nachází však využití i jinde:podzimní bunda s vatelínem

Kde se vatelín uplatní

Kabáty, vesty a bundy – nejčastější aplikace vatelínu https://www.prima-obchod.cz/vatelin-p00206001, kterou znají jak švadlenky, tak i průmyslové podniky oděvní výroby. Materiál je částečně prodyšný a zároveň funguje jako velmi dobrý izolant, který akumuluje a nepropouští tělesné teplo.
Prošívané deky a polštáře – lůžkoviny jsou dalším odvětvím, kde se s ním můžete setkat. Není to sice „duté vlákno“, ale pro běžné použití je bohatě dostačující. Zhotovuje se z něj i polstrování do dětských postýlek nebo zavinovačky pro miminka a izolační výplně dětských kočárků.dětský kočárek s vycpávkami z vatelínu

Průmyslová výroba

Polyester je velmi dobrý tepelný a zvukový izolant, proto se využívá tam, kde se nehodí např. molitan nebo polystyren, většinou z praktických důvodů. Již před desítkami let se používal jako izolační bariéra v konstrukcích sedacích souprav, pohovek, židlí, křesel, podnožek, taburetů a jiného čalouněného nábytku.
Značnou výhodou tohoto materiálu je jeho velice nízká cena, která se pohybuje pouze v řádu desítek korun za metr běžné šíře 140 a 150 cm. Je v tomto směru cenově srovnatelný s obyčejným polyuretanem (molitanem).