28.4.2023

Kdybych to měla shrnout v jedné větě, indiaca je druh sportu, který je velice podobný volejbalu. Volejbalový míč byl však v této hře nahrazen plochým opeřeným míčkem, který je velice aerodynamický. Hra se tak stává daleko zajímavější.

Největší rozdíl je pak odbíjení míčku. Když si osvojíte jistou taktiku, pak vám ve hře už nic nebrání. Míč by se měl správně odbíjet hřbetem ruky nebo dlaní.

V jednom týmu hraje zároveň celkem 5 hráčů a mají dovolené 3 doteky míče, blokováni protihráče je také dovoleno. Obvykle se hraje na dva vítězné sety do 25 bodů, konečný rozdíl musí být 2 body.

Jak vidíte, pravidla jsou už jasně stanovená. Jak se tedy k tomuto sportu staví svět? Fanoušci a milovníci tohoto netradičního sportu jsou velice aktivní v pořádání různých soutěží a oficiálních šampionátů. Velice aktivní jsou na příklad v sousedícím Německu. Česká republika však nezaostává. V nabídce zájmových kroužků ve školách se indiaca setkává s velkou popularitou. Důvodem je právě neobvyklost tohoto sportu.

A odkud že vlastně indiaca k nám zamířila? Přímo z Brazílie, kde je velice oblíbený sport peteca, který se také hraje s podobným opeřeným míčem. Peteca je také síťová hra, ale hraje se obvykle ve dvou hráčích. Tady už stačil jen krůček k tomu, aby se spojila pravidla volejbalu a petecy a vznikl nový sport indiaca.

Pokud si chcete tento neobvyklý sport vyzkoušet na vlastní kůži, pak není nic snadnějšího. České obchody zaměřené na sportovní vybavení nabízejí tento opeřený míč mezi svým sortimentem. Pak už vám stačí pouze volejbalové pole a nějací spoluhráči.

Pokud si začnete prohlížet internetové stránky, setkáte se s celými seznamy netradičních sportů. Na příklad ringo je také velice podobný volejbalu, hráči si však přehazují gumový kroužek z jednoho pole do druhého a snaží se najít nechráněný bod. Tato hra se hraje v jednotlivcích až třech lidech.