12.6.2019

Přestože se na první pohled může zdát, že psaní deníku je jen plýtvání časem, přináší sebou tato aktivita řadu pozitivních dopadů.
dívka s deníčkem
Zaznamenání událostí, myšlenek, pocitů
Primárně deník samozřejmě slouží k uchování vzpomínek na dobu, která bude jednou dávnou minulostí. Když prožíváme nějaké zásadní události, řešíme krizi nebo nám svět naopak dělá radost, jsme přesvědčeni, že si to budeme pamatovat napořád – u silných vzpomínek to samozřejmě může být pravda, ale většinu z věcí, kterými jsme žili, postupně zapomínáme. Nestojí za to si je uchovat alespoň v psané formě?
Terapie
Vypsat se ze smutku, zlosti nebo nejistoty je jedním ze starých způsobů, jak ulevit duši.
Stránkám deníku může člověk svěřit i myšlenky a pocity, které by neřekl živé duši. Vypsáním se ze svých niterných stavů pomůže problém zpracovat a třeba i navést mysl ke správnému řešení složité situace.
Boj se stresem
V moderním světě stále častěji zapomínáme na chvíle, kdy bychom se měli soustředit na sebe, kdy bychom měli trávit čas jen se svými myšlenkami a pocity, aniž by nás něco rozptylovalo. Návyk psaní deníku nám může takové chvíle zařídit.
Jen si představte: každý večer (nebo třeba jednou za týden) si večer v klidu sednete, uvaříte si čaj, zapálíte svíčky, pustíte oblíbenou hudbu a vypíšete do stránek deníku to, co se vám stalo, na co zrovna myslíte nebo z čeho máte radost. Nezní to jako úžasný rituál proti stresu?
upitá káva
Nostalgie
I kdyby pro nic jiného, má smysl deník psát kvůli nostalgickým vzpomínkám, které vás za pár let jistě přepadnou. Už teď se smějete a dojímáte nad starými fotkami? Co teprve až si přečtete, jaké hlouposti jste před pár lety řešili?
Psaní deníku je jednou z doporučovaných forem terapie, zajišťující zklidnění a přinášející nový, svěží pohled na svět. Doporučuje se psát spíš rukou na papír než do počítače, zároveň si deník můžete ozvláštnit malůvkami, samolepkami nebo třeba vepsanými motivačními citáty.