21.10.2019

Nopál možná více znáte pod názvem opuncie. Jde o kaktus, jehož účinky na naše zdraví jsou velmi mnohostranné. Už Aztékové tuto rostlinu pěstovali a dokonce jí přezdívali božská rostlina. A to právě proto, že má blahodárné účinky na lidský organismus a pomáhá i v boji s různými problémy a nemocemi.

rozkvetlá opuncie

Aztékové ji znali a pěstovali, my ji objevili teprve nedávno

Nopál si Aztékové pojmenovali jako opuncii. Tato rostlina jimi byla pěstována a velmi hojně využívána. Znali totiž všechny její účinky a uměli jich využít. V moderním světě ale přitom byla objevena poměrně nedávno. Jde o jedinečnou a velmi všestranně užitečnou rostlinu, která má svůj původ ve Střední Americe ale odtud se postupně rozšířila do celého světa. Rostlina na jaře, konkrétně během měsíců března a dubna tvoří velké žluté květy. Po nich se vytvoří plody. Ovoce je jedlé, dužina se dá velmi snadno vydlabat, jen je potřeba uvědomit si, že jde přece jen o kaktus, takže se musí dávat pozor na trny.
Tento zázračný kaktus se nyní využívá hojně jak v kosmetice, tak v kuchyni. Kosmetické produkty jej obsahují pro své hydratační a ochranné vlastnosti. O jeho účincích na lidské zdraví si ještě povíme něco blíže. K dostání je ve formě sušeného prášku, který se dá přidávat do jídel, při pečení dokáže nahradit i část mouky nebo se prášek jednoduše rozpustí ve vodě a vypije. Kromě toho jsou na trhu i doplňky stravy ve formě tablet s obsahem nopálu – opuncie.

Vliv na naše zdraví

Klidně bychom tuhle rostlinku mohli zařadit mezi superpotraviny. Účinky na to rozhodně má. Léčebné účinky jsou v tomto případě velmi široké. Obsahuje totiž velmi unikátní směs účinných látek v naprosto ideálním poměru, které jen tak někde nenajdeme. Své využití najde při dietách, prášek z rostliny nahradí mouku, navíc je téměř bez kalorií a umí zahnat i ten největší hlad. Navíc je přirozeně bez lepku, takže se výborně hodí i pro celiaky.

kaktus – nopál a jeho lahodné plody

Obsahuje také velké množství minerálů a vitamínů. Kromě toho je plná vlákniny, pektinů a obsahuje také aminokyseliny a to včetně těch esenciálních, které našemu tělu musíme pravidelně dodávat, protože si je neumí vyrobit samo. Opuncie také příznivě působí na nervovou soustavu člověka, příznivě působí na zažívání a pomáhá čistit střeva. Snižuje také hladinu cukrů a tuků v krvi a to výrazným způsobem.