28.4.2023


Internetové bankovnictví nám dobře slouží už pěknou řádku let a většina lidí jej považuje za poměrně bezpečné a pohodlné. Dnes je ve srovnání s minulostí zjištění například zůstatku na účtu, nebo zhotovení určité platební transakce velmi jednoduché a rychlé, provádíme-li to přes internet.
vějíř kreditek.jpg
Mnoho bank už však nabízí také takzvanou mobilní banku – své účty tedy můžeme kontrolovat i přes internet v mobilním telefonu. Po stažení aplikace jde o stejně snadnou činnost jako práce s internetovým bankovnictvím.
Spousta lidí si ovšem neuvědomuje nebezpečí, jakému svůj telefon pravidelně vystavují. Žijeme v domnění, že každá, ať už soukromá či veřejná, WiFi síť je stoprocentně bezpečná. Jde ale o klamné zdání.
Pro zkušeného hackera je veřejná, nezabezpečená síť rájem, přes který se do vašeho zařízení dostane celkem jednoduše za pár minut a především – bez vašeho vědomí. Je tedy nad míru důležité, používáte-li právě mobilní bankovnictví, svůj telefon chránit.
Nepoužívejte bankovnictví přes neznámé WiFi sítě
Mělo by se pro vás stát zásadou, že své účty budete kontrolovat buďto s použitím vlastních mobilních dat, která jsou patřičně zabezpečená, nebo pouze na sítích, které jsou bezpečné. Mezi nevhodné prostředí patří například školy, velká firma, internetové kavárny, WiFi v nákupních centrech a tak podobně. Navíc v tomto případě máte pouze velmi malou šanci odhalit, kdo útok na váš telefon provedl.
obsah kabelky.jpg
Dostatečně si zabezpečte telefon
Při používání této služby by pro vás měla být samozřejmostí jak softwarová ochrana – tedy kvalitní antivir – tak i ochrana mechanická. Stále více telefonů nabízí odemykání přístroje na otisk prstů. Jde o ochranu velmi těžko prolomitelnou, svoje data tedy účinně ochráníte.
Dbejte na to, abyste si mohli být jisti bezpečností svého telefonu, hodláte-li bankovnictví využívat. Pro více informací se zeptejte ve vaší bance.