1.8.2019

Praha je známa především zásluhou středověkých staveb a mnoho turistů také obdivuje jejich krásu většinu volného času. Do Prahy se však vyplatí vydat i za přírodním bohatstvím, které je zde koncentrováno v takovém rozsahu, jaký dokáže překvapit většinu jejich obdivovatelů.
K prohlídce přírodních zajímavostí vystačíte s ubytováním v ubytovnách Praha na Černém Mostě, odkud se snadno dopravíte metrem do libovolné městské části. Ubytovny jsou standardně vybaveny pro dostatečné pohodlí pro jednotlivce, početné skupiny, i rodiny s dětmi. A právě pro rodinné výlety je ideálním místem pražská zoologická zahrada a přilehlá zahrada botanická.Trójský zámeček.jpg

Botanická zahrada Hlavního města Prahy

Původní záměr vybudovat botanickou zahradu v Tróji vznikl již na počátku dvacátého století, kdy bylo jasné, že prostory původní zahrady Univerzity Karlovy na Albertově nebudou dostačovat pro pěstování mnoha druhů exotických rostlin a dřevin. Záměr se však dařilo realizovat až za socialismu od poloviny 70. let a teprve v roce 1992 vznikla současná podoba hlavní expozice v členitém kopcovitém terénu.
Od roku 1997 je zde k vidění tzv. Japonská zahrada s vysázenými dřevinami s převahou bambusů, rododendronů a japonských listnáčů. Můžete tu spatřit při pravidelných výstavách i vzácné druhy bonsají. Součástí areálu je i Vinice sv. Kláry, která byla založena již v raném středověku, ale v průběhu staletí byla několikrát zlikvidována a znovu vysázena. Naposledy v roce 1953. Dnes je vinice chráněným památkovým objektem.žirafy v zoologické zahradě.jpg
Mokřadní rostliny můžete obdivovat v tzv. Severní expozici, převažují zde rostliny ze severoamerického kontinentu, co se v tamních podmínkách úspěšně daří kombinovat s prérijními druhy. Sever expozice navazuje na Naučnou stezku Havránka, kterou tvoří přírodní památky Údolí potoka Haltýře a Pustá vinice.
Největším lákadlem je v současné době tropický skleník s názvem Fata Morgana, kde můžete spatřit kromě tropických druhů rostlin a dřevin i obří akvárium.