10.4.2018

Z dlouhodobého hlediska je bydlení v podnájmu velice nevýhodné. Čím dál tím více lidí proto upřednostňuje možnost vlastního bydlení. Drtivá většina z nás však nemá dostatek finančních prostředků k tomu, aby takovýto nadstandardní výdaj hotově vydali ze své peněženky. Právě pro tyto případy je tu hypotéka.
 nový domov
Co je hypoteční úvěr? Stručně řečeno je to úvěr neboli půjčka určená fyzickým i právnickým osobám. Zajištění probíhá pomocí zástavního práva (obvykle financovanou nemovitostí). Zástava(nemovitost) může být v případě nesplnění pohledávky (neplacení) zpeněžena a výtěžek získá věřitel.

Druhy hypoték. Účelová hypotéka je vázána na investici do nemovitosti a banka (ústav) chce potvrzení o jejím využití. Výhodou účelové hypotéky jsou nižší úroky. Neúčelová hypotéka (tzv. americká) má výhodu v tom, že nemusíte oznamovat účel jejího využití, je vám ale poskytnuta s vyššími úroky.

Kdo může požádat o hypoteční úvěr? Zažádat si může každý zletilý občan ČR nebo cizinec s trvalým pobytem. Než se hypotéka vydána, posuzuje se schopnost potencionálního dlužníka splácet úvěr a to tím, že prokáže dostatečnou výši příjmů (ze zaměstnání, podnikání, sociálních dávek…) U zaměstnance je to pomocí potvrzení o příjmu ze zaměstnání a u podnikateledaňovým přiznáním. Dále je důležitá i dobrá platební historie (placení závazků včas).
komínek z mincí
Účel hypotéky:
·         získání nemovitostí do osobního vlastnictví
·         výstavba, rekonstrukce, modernizace, opravy a přístavby
·         řešení problémů se spoluvlastnictvím či dědickými podíly
·         financování družstevního podílu nebo úhrada členství

Druhy splácení. První možností je anuitní splácení – celou dobu trvání úvěru se platí stejně vysoké splátky, což se využívá nejčastěji. Dalším typem je splácení progresivní – ze začátku se platí nižší splátky a postupně v průběhu let se zvyšují. Nakonec degresivní splátky – ze začátku se platí vyšší splátky a poté se snižují.
domeček na kalkulačce
Užitečné pojmy:
·         Úroková sazba = navýšení vypůjčené částky za určité časové období (%), u hypoték za rok (= per annum).
·         Doba fixace = doba, za kterou je nemění výše úrokové sazby.
·         Refinancování = splacení již existujícího úvěru u jedné banky novým od banky jiné.
·         Konsolidace = sloučení více půjček v jednu.
 
Ať už chcete získat hypotéku, nebo jen