28.4.2023


Když se vám poštěstí a získáte svůj vlastní pozemek, ze kterého můžete vytvořit zahradu, první pocity jsou radostné, ovšem jen do té doby, než si uvědomíte, že po radostech nastávají starosti. Starosti s rozvržením zahrady, odplevelením, tvorbou trávníků a záhonů, přívodem vody, apod.

relax


Na to, abyste rozvrhli zahradu esteticky i prakticky, nepotřebujete zahradního architekta, stačí, když si v hlavě srovnáte, co vlastně v zahradě chcete mít, k čemu má vaše zahrada sloužit. Zda-li si většinu prací na pozemku uděláte sami, anebo povoláte odborníky a také dělníky, kteří za vás udělají ty prvotní nepříjemné práce – oplocení a vyčištění pozemku, výkopy, orba, rytí, apod.

Zcela určitě, jako každý zahrádkář, budete nejdříve několik let budovat a tvořit a pak několik dalších let měnit a předělávat.


Na začátku je asi nejlepší vzít papír a tužku a povolit uzdu své fantazii.  Nakreslete, kde bude zahrada užitková: ovoce, zelenina, bylinkový záhon, část okrasná: květiny, keře, skalka, prostory pro děti: pískoviště, různé typy houpaček, skluzavka, trampolína, pro celou rodinu i přátele bazén se zahradní sprchou a kusem trávníku na opalování, lehátka, lavičky, trávníky pro míčové i jiné hry. Někde na rovině (možná nejlépe pod přístřeškem) pingpongový stůl. Ještě zbývá ohniště, gril a zahradní posezení. U větších zahrad bývá zvykem pořídit si i udírnu. A také postavte kůlnu na nářadí a sekačku.


Vyberte místo, kam můžete zasadit ovocné stromy. Nezapomeňte je umístit dost daleko od sebe, abyste je – až povyrostou a koruna se zakošatí – nemuseli přesazovat nebo dokonce kácet.  Vyberte takové druhy ovocných stromků, které jsou vhodné do vašich místních klimatických podmínek.

V případě, že chováte drobné zvířectvo, je vhodné vyhradit mu někde stranou oplocenou část zahrady.

hroznové víno


Nezapomeňte na budky a krmítka pro ptáky na zimu.

Tak tedy vyhrnout rukávy a s chutí se do toho pustit. Vše zvolte tak, aby vám zahrada po celý rok přinášela radost a užitek.