28.4.2023

Pojem cestování má mnoho podob, každý člověk si pod tímto slovem představí naprosto něco jiného. Pro někoho je cestování jízda do deset kilometrů vzdáleného obchodu, pro někoho je to procházka po lese, pro někoho je to opalování na slunci a pro jiného zase pěší túry napříč zeměmi. Způsobů, jak cestovat, kam a za kolik je nespočet a my si představíme ty nejzákladnější.
 

Domácí cestování

Jedna z velmi oblíbených variant cestování je tzv. domácí cestování, což znamená cestování v rámci České republiky. Jedná se o nejlevnější a pro mnoho lidí i nejpříjemnější způsob, jak se dá cestovat. Mnoho lidí říká, že „je to jenom Česko“, ale nenechme se zmýlit, i naše země nabízí ohromné množství míst, kam vycestovat. Může se jednat o kulturní památky, ale i o krajinu, kterou neuvidíte nikde na světě. Ano, i v České republice se nachází mnoho míst, které se svou krásou a jedinečností dokážou rovnat těm nejhezčím místům ve zbytku světa a rozhodně jich není málo.

Sice nemáme moře, ale za to se můžeme pochlubit krásnými výhledy na okolní krajinu, hlubokými, takřka nekonečnými lesy a jezery. Potom už je jen na vás, zdali se rozhodnete cestovat jeden den nebo si vzít stan a pobýt v přírodě o několik dní navíc. Věřte mi, opravdu to za to stojí.
 

Zahraniční cestování

Pro mnoho lidí mnohem zajímavější možnost. Ovšem i tady záleží na tom, jaký jste typ, a jakému cestování dáváte přednost, protože i za hranicemi se dá cestovat více způsoby. Jedním z nich je opalování se dva týdny na pláži, pít koktejly a nechat se hýčkat. Osobně takovéhoto druhu cestování nejsem fanoušek a upřednostňuji něco jiného.

Opalovat se můžete i u nás v létě na balkóně. Já, když někam cestuji, chci co nejvíce danou zem nebo alespoň město poznat. Chci vědět, jak se zdejší lidé chovají, jaké mají zvyky a kam třeba chodí na jídlo. Nejen, že se takto dá ušetřit slušnou částku, kterou v daném místě necháte, ale více pochopíte mentalitu zdejších lidí a stoprocentně si odveze domů spoustu zážitků.

Stačí totiž málo a rázem se můžete seznámit s příjemnými zdejšími lidmi, kteří vám poradí, kam jít, zajdete se spolu večer pobavit a můžete zůstat přáteli po celý život.

Cestovat se dá i mnohem dobrodružněji, proč si prostě nekoupit letenku, vzít na záda batoh s karimatkou a cestovat po dané zemi jen tak, kam vás nohy zavedou? Takové cestování chce samozřejmě špetku odvahy a někdy i potřebné vybavení, ale můžete se spolehnout na to, že to bude jeden z vašich nejlepších zážitků. Spát v noci v motelu u dálnice nebo v lese, přejít pěšky napříč daný stát a pomáhat na farmách, to je už jiná úroveň cestování, ale rozhodně to za ty zážitky stojí.
Cestování jako takové nikdy nebylo levnější a jednodušší, než je teď, proč toho nevyužít a neodletět na měsíc do ciziny a zajistit si tak nekonečnou dávku příběhů pro své přátelé, ale i pro sebe?