19.3.2018

Jedná se o důmyslný systém, jehož cílem je zabránit úniku tepla z ohřáté vody v bazénu a zároveň ji ohřívat. Výraz „důmyslný“ vám může připadat tak trochu nadnesený, ovšem svůj význam má. Tenká fólie je jakousi speciální membránou s drobnými výstupky ve tvaru připomínajícím bublinky. Každá z bublinek se chová jako lupa, která pohlcuje sluneční záření a zesiluje jeho tok směrem k povrchu vodní hladiny. Soustava miniaturních bublinek dokáže předávané teplo několikanásobně zvýšit, tím se ohřívá povrchová vrstva vody v bazénu.
Fólie je navíc vyrobena v tmavých barevných odstínech, a tak uvnitř bazénu nedochází k tvorbě sinic a vodních řas, neboť podmínkou pro jejich výskyt a množení je zdroj tepelného a zároveň světelného záření.

kruh

Solární plachty na bazén tedy můžete využít v podstatě kdykoli. V průběhu letní sezony je ideálním prostředkem k snížení úniku tepla z bazénové vody, a to většinou přes noc, nebo v době nepříznivého počasí. Pokládá se vždy bublinkami směrem k hladině, důležité je, aby byla fólie položená přímo na vodě. Síla slunečních paprsků totiž namáhá bublinky natolik, že by mohly vlivem přebytečného tepla popraskat. Vodní hladina působí v tomto případě jako chladicí emulze.

Fólie má velkou absorpční schopnost slunečního tepla

Z tohoto důvodu také nesmíte ponechat fólii na slunci bez povšimnutí povalovat na trávníku, materiál má skutečně značnou schopnost absorbovat sluneční energii a travní stébla by se mohla spálit. Pochopitelně si s fólií na slunci nehrajte, pamatujte i na všetečné děti, které se do různých plachet rády zabalují a hrají si tak na schovávanou.

plavání

Nově zakoupenou plachtu ponechejte rozbalenou na hladině minimálně 48 hodin, bude pak lépe tvárná a přizpůsobí se rozměrům a tvaru vašeho bazénu. Tyto speciální solární krycí fólie se vyrábí v základních tvarech kulatých, obdélníkových, oválných a čtvercových, dají se přizpůsobit i specifickým rozměrům a tvarům. Menší bazény snadno zakryjete vlastní silou, pro velké bazény je již zapotřebí naviják, jehož převodový mechanismus rozměrnou a těžkou fólii sroluje do požadovaného tvaru.