28.4.2023

Po celé Evropě se rozrůstá hit restaurací, kde jsou hosté obsloužení ve tmě. V těchto podmínkách i jídlo konzumují. Kde lidé na tento nápad přišli, toho jsem se nedopátrala, avšak už před několika lety jste nějakou „dunkle Restaurant“ mohli navštívit v našem sousedním Německu.

Proč tohle lidé dělají, kromě toho, že touží po novém zážitku? Vlastně celá idea je stavěná na tom, aby si host přiblížil život slepých lidí, jak obtížné to pro ně je. Jenom si představte, jak si po slepu krájíte jídlo a vkládáte ho do úst. A nyní si představte, že si ani nejste jistí, co jste si vložili do úst. Není to trochu děsivá představa?

Jaké jsou další výhody takových restaurací? Zkuste se nad tím zamyslet.

–          Rozvíjíte si další smysly – hmat, čich, sluch a nakonec, i chuť pokrmu více vynikne, více si ho vychutnáte.

–          Prohloubíte své sociální cítění, přiblížíte si život lidí, kteří jsou slepí či mají jiné zrakové poruchy.

–          Budete mít možnost poznat něco nezvyklého.

–          Návštěva takové organizace je poněkud obdivuhodná, když si představíte, za jakým účelem byla vybudována a vy k splnění tohoto účelu přispíváte.

–          Pokud máte nevidoucího člena rodiny či kamaráda, určitě to bude pro Vás zajímavý výlet. O duševní podpoře onoho člověka už ani nemluvím.

Když si vybíráte svoji restauraci, pořádně si přečtěte různé reakce a recenze, či popisy na stránkách této restaurace, po návštěvě byste mohli být totiž zaskočení. Ne všechny tyto podniky mají stejné provedení. Na příklad v Německu mají tuto temnou restauraci vedenou pouze ve světle svíček, nestolujete proto v naprosté temnotě, spíše v šeru. V Baltických státech jsem se naopak setkala s restaurací, která je provozována za normálního osvětlení. K samotnému oslepení pak dojde za pomocí použité pásky na oči.

V České republice můžete tyto podniky vyhledat na příklad v Praze, Brně či Zlíně. Můžete si to samozřejmě vyzkoušet i doma v kruhu přátel, jen dávejte pozor, abyste nestolovali nad příliš drahým ubrusem či stolem. Často také uštědří trochu jídla halenky či košile. A to ani nemluvíme o tom, že Vám chvíli může trvat, než si uvědomíte, kde se na Vašem obličeji nachází ústa.