28.4.2023

Máte před sebou volný víkend a už nevíte kam zajít. Chcete vyrazit za kulturou, ale divadlo vás neláká a v kině nic nedávají. Tak kam zajít? Určitě už jste někdy byli v cirkuse, ale zažili jste „moderní cirkus“? Pokud ne, máte co dohánět.

Určitě si z dětství pamatujete cirkusové šapitó s plno zvířat kolem, vysmáté klauny a nejrůznější artisty. Moderní cirkus si ale takto nepředstavujte, žádné cvičené lvy neuvidíte. Celé představení je založené na neuvěřitelných kouscích artistů, během celého programu nevystoupí jediné zvíře.

Nudit se však určitě nebudete. Nemusíte se bát, že budete hodinu koukat pouze na žongléry, protože „moderní cirkus“ je spojení klasických artistických kousků s moderním tancem i baletem, bojovým uměním, apod., které vám vyrazí dech. Většinou je celé představení provázené nějakým příběhem.

Nejznámější cirkus tohoto typu je Cirque de soleil. Tato skupina cestuje po celém světě a ohromuje všechny diváky. Z původní skupinky pouličních umělců v Kanadě se tak stal mezinárodně uznávaný cirkus, který neustále vymýšlí nový program a vystoupení.

Co se týče lokálních cirkusů, je nejznámější Cirkus la putyka, která vznikla v Praze, kde také vystupuje. Často ale vyráží na turné po celé republice a také se účastní programu v rámci nejrůznějších hudebních festivalů. Možností je shlédnout je tedy více. La putyka má však ve svém repertoáru několik představení, se kterými vystupují. Představení této skupiny můžete vidět tedy více.

Tyto cirkusy začínají být vyhledávanou zábavou, vznikají tak i menší skupiny artistů, kteří již nabízejí nezapomenutelné zážitky. Dokonce existují festivaly zaměřené přímo na „moderní cirku“. Pokud vás tedy láka navštívit podobné vystoupení, podívejte se na internet, jestli se ve vašem okolí nějaké nebude konat. Jestli budete mít možnost navštívit takový cirkus v rámci nějakého divadelního nebo hudebního festivalu, určitě té možnosti využijte, určitě to totiž nebude vaše poslední návštěva.