28.4.2023

"Dělej, co máš rád, a peníze přijdou samy," radí zkušení a úspěšní podnikatelé, kteří začali podnikat bez finančních prostředků.
hodiny za mincemi
Otázku peněz neřešte
Vydejte se za svým cílem a začněte dělat to, co si přejete dělat. Musí jít samozřejmě o reálný a dosažitelný cíl. Zvažujte, jestli jste schopni a oprávněni danou věc uskutečnit, ale nesnažte se řešit otázku peněz. A už vůbec si o ně nedělejte starosti. Jakmile začnete příliš řešit finanční stránku, uvíznete ve slepé uličce a projekt nebude pokračovat.
Když vzniká nový projekt nebo se formuje nějaká společnost, zúčastnění začnou přemýšlet a mluvit o penězích a kde je sehnat. Řeší se platy budoucích zaměstnanců nebo kolik bude stát pronájem prostor. Všechno se pak točí jen kolem peněz, na hlavní cíl se zapomene, projekt jako takový se zanedbá, nepokračuje a nakonec může zaniknout. V počátcích projektu je proto lepší se otázce peněz vyhnout a řídit se doporučením: "Prostě to udělej a peníze přijdou samy."
Pokud se jedná o velký projekt, na němž pracuje tým lidí, pověřte nějakou osobu, případně skupinu, která se bude starat o finance.  Zbytek týmu se nebude muset touto otázkou zatěžovat a může zaměřit veškeré síly, pozornost a energii na cíle projektu. 
Nebo si sežeňte zájemce o projekt, přesvědčte je o jeho užitku a přínosu pro ně. Budou pak ochotni váš projekt podporovat a propagovat, začnou do něj vkládat svůj čas, úsilí a také finance.
kufr boháče
Oddělte otázku projektu od otázky obživy
Možná řešíte, z čeho budete žít příští měsíc, než svoje plány začnete uskutečňovat. Prostě zahajte a rozjeďte projekt, vyvíjejte potřebné aktivity a postupujte vpřed. O peníze na další měsíc se musíte postarat tak jako tak. Nečekejte od projektu, že vám zajistí na příští měsíc bezstarostnou existenci. Spočítejte si svoje měsíční náklady a pak si ujasněte, nakolik je pro vás projekt důležitý. Je jasné, že práce na něm bude vyžadovat zvýšenou zátěž. Pokud však spojíte s cílem projektu nutnost vlastní obživy, může se stát, že jeho pokračování vážně ohrozíte.
Pokud máte opravdu dobrý nápad, pokud budete dělat potřebné a užitečné věci, uvidíte, že se peníze ve vhodný čas objeví. Peníze ale nejsou schopny dosáhnout samy cíle. Cíl mohou uskutečnit jen lidé.