28.4.2023

Alespoň tak je často nazýván darknet. Důvodem je časté zneužívání běžně nedostupného internetu jeho uživateli. Darknet znamená svobodu. Svobodně se vyjadřovat, svobodně sdílet obsah děl a svobodně si vyměňovat informace nebo svobodně kupovat zboží a služby.

bezpečnost systému
Svoboda něco stojí

Za svobodu darknet platí vysokou cenu a to ve formě zneužívání své největší přednosti. S rukou na srdci si dovoluji tvrdit, že většině uživatelů internetu by vyhovovalo soukromí a bezpečnost, kterou darknet nabízí. Jen málokdo z nás je nadšený při myšlence, že různé bezpečnostní a jiné služby mohou volně a beztrestně získávat naše soukromé údaje. Nahlížet do námi publikovaných fotek, dokumentů, videí a sledovat, jaký obsah si na internetu prohlížíme.
Dostáváme se tak k diskuzi, zda je lépe se části své vlastní svobody zřeknout ve prospěch státního a polostátního organizovaného dohledu nad soukromými informacemi shromážděnými na síti. Nebo se přesunout na síť, kde si každý může dělat prakticky cokoliv, aniž by byl dohledatelný a postižitelný.

propojení kódy
Počítač s počítačem

Jak to vlastně funguje, ptáte se? Darknet je počítačovou sítí na bázi P2P, tedy peer to peer. To znamená, že signál se nešíří ze serveru k jednotlivým klientům tak, jak to funguje u internetu. Každý, kdo má přístup k jednomu serveru přes něj přistupuje k dalším a listuje tak obsahy na všech dostupných serverech. V darknetu se vracíme k principům vzniku počítačových sítí. Zde funguje síť, kde je jeden klient spojen s druhým a tan pak se třetím a tak dále až je vytvořena celosvětová síť. Takže abyste se k darknetu připojili, musíte mít „přítele“ = friend, který už k síti je připojený.
internet vládne Zemi
Asi už jste pochopili, že k darknetu se nepřipojíte pomocí běžného internetového prohlížeče. Nicméně do oblíbené Mozzily lze doinstalovat doplněk Tor pro anonymizaci. Pak přichází těžší část a to naučit se v novém prostředí alespoň trochu vyznat. Což stěžuje fakt, že v darknetu neexistují pevné URL adresy a vše se neustále mění. Je třeba postupovat proto opatrně a zbrkle neklikat na první odkaz, který vám přijde pod kurzor.