28.4.2023

Jedním z bojových sportů, které můžeme obdivovat i na letních olympijských hrách je box. Má určitě mnoho odpůrců, protože se jeví jako surový. Možná to není až tak daleko od pravdy. Určitě má ale svá pravidla, při jejichž porušení hrozí diskvalifikace.

Tento zajímavý a určitě velice adrenalinový sport (jak pro sportovce, tak pro diváky) je poměrně mladý. Vznikl ve Velké Británii až v osmnáctém století. Aby boj probíhal v duchu fair play, bylo potřeba rozdělit boxery do váhových kategorií. Už jen představa jednoho padesátikilového a druhého metrákového bojovníka vypadá přinejmenším zvláštně.

§     Muži – deset váhových kategorií
§     Ženy – deset váhových kategorií
§     Junioři a juniorky – třináct váhových kategorií

Triko nosí amatéři

Box je u nás i ve světě provozován na amatérské i profesionální úrovni. Jeden od druhého se pozná velice snadno.

Amatéři
–                     mají na hlavě ochrannou přilbu
–                     na sobě tílko
–                     zápas obnáší tři kola 

Profesionálové
–                     jsou do půl těla nazí 
–                     na hlavě nemají nic
–                     bojují až dvanáct kol

Oběma je společná minuta pauzy mezi jednotlivými koly.Zajímavé je, že dříve nesměl mít profesionální boxer na těle tetování. Kolikrát proto nebyl ani vpuštěn do ringu. 

Vyboxuj si charisma

Tento sport má jednu nespornou výhodu. Pokud nemá člověk ambice zabývat se jím vrcholově, nepotřebuje ani soupeře a může ho provozovat sám. Stačí mu k tomu boxovací pytel a pár boxerských rukavic. Tím, že nemá soupeře také odpadá riziko zranění a z boxu se stává v podstatě kondiční cvičení, které

§     pomáhá zrychlit reakce
§     zlepšit osobní disciplínu
§     umožní vybití zlosti
§     pomůže při sebeobraně
§     tím, že zvýší sebevědomí, zvyšuje charisma

A jen mezi námi, víte, že sporty, u kterých se člověk absolutně vyčerpá, zlepšují sexuální apetit? Tak to už stojí za zamyšlení, co myslíte?